Jak je to mezi člověkem a koněm ...

4. února 2012 v 19:59 | Fredy |  Péče o koněMnoho lidí se ptá ... "jak je to vlastně s láskou mezi člověkem a koněm ???" .
Rozhodla jsem se Vám na tuto otázku odpovědět ,bohužel formou textu.
Doufám ,že Vám to dobře vysvětlím a vy vše pochopíte...

No takže Vlastně nejzákladnější na vztahu mezi koněm a člověkem je pouto a také péče o vašeho koníka.
No tak prakticky shrnutí je ,že jak se o svého (nebo prostě o vašeho Best koně) budete starat takový on si o Vás udělá obrázek. Pokud ovšem má někdo nového koně je tam ještě důležitá práce ze země. Práci ze země může dělat jakýkoliv kůn (velký ,malý ,starý ,mlady ... atd.).


No tak můj názor je ,že každý jezdec,zaříkávač či jen milovník koní má ke svému koni nebo jen oblíbenému zvířátku vlastním způsobem jiný vztah než ostatní.
Někteří mají přátelský vztah, někteří láskyplný, někteří takzv. "komerční" - prostě koně využívají k podnikání.
No takže vlastně se dá mluvit o jednotlivých vztazích.

Lidi si ke koním tvoří vlastní vztah podle toho co pro ně zvířátko znamená.
Ten kdo používá koně jen a pouze ke sportu tak má k němu vztah jako hokejsta k puku - ano zní to hodně zle ,takovýto koník nemá žádné láskyplné mazlení atd.
Existuje mnoho lidí -kterých ještě hodně přibilo - No zkrátka se narodí jako milovníci koní ,kteří by se o koníka nadšeně starali ,jenže jim to rodiče nedovolí a tak si ho pořídí ,až v dospělosti... jenže tyto lidi zajímá pouze mazlení a to ,že s koníkem vůbec jsou ,ale nezajímá je to ,že o něj také musí pečovat a tak... Ale někteří jsou samozřejmě jiní o koníka se řádně starají až do jeho smrti.Mnoho lidí - konkrétně Rekreační jezdci (jen někteří ) - si myslí ,že "konák " ,který koníka ková a využívá ke sportovním účelům koně vysloveně týrá.
Ovšem důležitější než kování atd. (tedy co koně víte ,že nebolí) je vztah ,který tento krásný koníček tvoří.
Např. člověk ,který koníka využívá ke sportu hnedka koníka netýrá ,ale má k němu taky třeba krásně vyvynutý láskyplný vztah ,který se tvoří opravdu hodně dlouho.

Takže závěrem..nejprve záleží na přístupu, podle kterého si kůň vytvoří vztah k jeho pánovi a pak už záleží jen na člověku, jaký vztah si vytvoří on s koněm. A to už pak záleží na tom, jaký člověk je a co pro něj koně znamenají.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Šárka Šárka | Web | 5. února 2012 v 17:53 | Reagovat

Pěknej dess =)

2 Mi.a* Mi.a* | Web | 5. února 2012 v 18:10 | Reagovat

Myslím, že přeci jen moc lidí se na tuhle otázku zrovna neptá, ale je to dobře a hezky napsané. ;)

3 EQUI a Baletka EQUI a Baletka | Web | 5. února 2012 v 21:30 | Reagovat

Přátelství mezi koněm a člověkem je to nejdůležitější,když chcete pracovat s koněm.Bohužel plno lidí toto nepreferuje.A ty lidé jsou zrovna v mém okolí.
Jinak krásně napsaný článek.:)

4 horse-t horse-t | Web | 10. února 2012 v 8:35 | Reagovat

No já mám zatím jen dobré vztahy, ale sportovní kůň, kterého znám - tedy teď už je starší tak skončil - má strašně vysoký vylezlý kohoutek, úplně mu leze páteř a pořád kouše nebo hrabe po nohách... tak nevím - jeho majitelka se ho tak trochu bojí a já s ním zacházím jako s koněm... on chce hryznout mě, já ho plácnu. On chce hrábnout mě, nakopnu ho do nohy.. a tak mě zatím přestal kousat a poslouchá pod sedlem - řekla bych že děcka, která na něm jezdila se ho bála a on to všechno zkouší i na mou kamarádku, která si to nechá, takže je to celkem blbý - navázat vztah s koněm, který s vámi nechce mít nic společného než to, že vy krmíte on žere... on se vysere a vy to uklidíte :-D

5 horse-t horse-t | Web | 10. února 2012 v 8:38 | Reagovat

Ale pak je tu ještě jeden - poník Geri. Je to nějaký Huculoid a byl v mládí 2 roky týraný. S ním mi jde práce ze země úplně úžasně - dříve kopal, kousal, hrabal, nabíhal, vzpínal se na lonži a pod sedlem se ani nedal pobídnout a c zatočit? No byla to hrůza... ale teď, když u nás je necelý rok už - poslouchá na zatáčení nohama, jezdí po ohradě bez ničeho + skáče bez ničeho - skáče i vedle mě třeba barelly apod... no změnil se chlapec a to za necelý rok... stačí jen věřit a dávat koníkovi podměty, kvůli kterým bude hlavně on věřit vám!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
© 2012 Fredy
© Amgrae.blog.cz - Všechna autorská práva jsou vyhrazena na tenhle blog Přísný zákaz kopírování...
Já měla ze začátku tohohle blogu problém z kopírováním, ale teď mám všechno ze své fantasie a výroby